Gebelik Takibi ve Doğum

Doğum sonrası depresyon

Doğum sonrası depresyon

Doğum sonrası depresyon

İntiharlara kadar götürebilen, "Doğum Sonrası Depresyon" her 10 anneden birinde görülmektedir. Doğum Sonrası Depresyonun belirtileri şiddetine bağlıdır. Bu durumdaki anneler korku ve umutsuzluk hissedebilirler. Anne, çok ağır durumlarda kendisine, bebeğine ya da başkalarına zarar verme düşüncelerine sahip olabilir. "Doğum Sonrası Depresyon" (PND) ile başa çıkabilmek için en etkili ilaç, aile desteğidir.

Doğum sonrası depresyonun şiddeti, hafif ve kısa süreliden, çok ağır ve uzun süreliye kadar değişiklik göstermektedir. Her on anneden biri doğum sonrası depresyona girmektedir. PND`nin belirtileri şiddetine bağlıdır. Bu durumdaki kişi günlük yaşamın getirileriyle başa çıkmakta her geçen gün biraz daha zorlanabilir. Bu anneler, korku ve umutsuzluk hissedebilirler. Bazı anneler ise panik atak geçirebilir veya çok gergin ve alıngan olabilirler. Ayrıca annelerin iştahlarında ve uyku düzenlerinde de değişiklik olabilir ve çok ağır durumlarda psikotik bozukluklar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumdaki anne günlük yaşamını sürdürmekte zorlanır, düşüncelerinde ve davranışlarında anormallikler görülebilir. Çok ağır durumlarda kendisine, bebeğine ya da başkalarına zarar verme düşüncelerine sahip olabilir.

Doğum Sonrası Depresyonun İlacı `Aile Desteği`dir. Aileden ve arkadaşlardan gelecek olan her türlü yardım annenin bu dönemi çabuk ve kolay atlatmasına yardımcı olacaktır. Özellikle de eşin anlayışlı ve paylaşımcı olması, durumun daha hafif geçmesini sağlayacaktır. Ancak depresyonun ağır olduğu durumlarda ise mutlaka hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir.